Image

Depresja u dzieci i nastolatków sprawia trudności diagnostyczne, ponieważ klasyczne objawy choroby (długo utrzymujące się obniżenie nastroju, brak sił do wykonywania codziennych obowiązków oraz utrata zainteresowań i zdolności cieszenia się) maskowane są często mniej typowymi np. drażliwością, buntem, opozycyjnością, agresją kierowaną na otoczenie. Zdarza się również, że nastolatek ukrywa objawy, ponieważ ich nie rozumie, wstydzi się, obawia reakcji rodziców lub znajomych.

Zachowania pozornie nie wiązane z depresją (ale z niej wynikające) utrudniają funkcjonowanie całej rodziny. Bardzo często dziecko i rodzice inaczej widzą i opisują symptomy – dla otoczenia zwykle bardziej zauważalne są zmiany zachowania, pogarszanie się wyników w nauce, a dla nastolatka – wszechogarniający smutek, natłok negatywnych myśli, brak sił do działania, trudności ze snem, kłopoty z koncentracją, mała wiara w siebie.

W CENTRUM MAVICUS OFERUJEMY

→ diagnozę, obejmującą również tzw. diagnozę różnicową (sprawdzenie czy niepokojące objawy nie mają innego podłoża)

→ psychoedukację dla rodziców, dziecka/nastolatka i nauczycieli (by lepiej rozumieć z czym mierzy się dziecko, jakiego wsparcia potrzebuje od otoczenia)

→ indywidualną terapię psychologiczna dla dziecka/nastolatka (by lepiej radziło sobie z objawami depresji)

→ terapię rodzinną

→ trening umiejętności społecznych (zajęcia grupowe)

→ możliwość współpracy z psychiatrą prowadzącym dziecko

JEŚLI TWOJE DZIECKO

Zamiast skupiać się wyłącznie na problemowym czy niebezpiecznym zachowaniu konieczne jest poszukanie jego przyczyny oraz podjęcie terapii, a czasem również leczenia.

Jak się przygotować na wizytę

W przypadku dzieci poniżej 12-13 r.ż na pierwszą wizytę zapraszamy samych rodziców/opiekunów, w przypadku nastolatków - w pierwszym spotkaniu uczestniczy również dziecko (ale w dalszej kolejności możliwe jest spotkanie jedynie dla rodziców).

Warto zabrać ze sobą wcześniejszą dokumentację psychologiczną dziecka, opinię ze szkoły, zastanowić się, jakie zachowania córki/syna najbardziej niepokoją, od jak dawna się utrzymują.

Centrum Psychologiczno-Logopedyczne "Mavicus" s.c.

 
 

 

 

ul. Łagiewnicka 54/46 91-463 Łódź
tel.: 722 002 420

 
 

 

 

© Copyright 2023 Mavicus Centrum Psychologiczno-Logopedyczne s.c.
Wszelkie prawa zastrzeżone